Tynk akrylowy czy silikonowy:
Tynk akrylowy czy silikonowy:
Tynk akrylowy: na bazie sztucznych żywic, o strukturze „baranka” lub„kornika”, do dekoracyjnego pokrywania fasad i powierzchni wewnętrznych, odporny na działanie warunków atmosferycznych, uderzeń i zadrapań. Zdolny do dyfuzji, wodorozcieńczalny, o łagodnym zapachu.
Tynki akrylowe są bez wątpienia najbardziej popularnym materiałem jeżeli chodzi o wykonywanie tynków cienkowarstwowych. Aktywne składniki zawarte w składzie tynków zabezpieczają powierzchnię przed powstawaniem grzybów i glonów
Tynk silikonowy: Tynk silikonowy, o strukturze „baranka” lub„kornika”, do dekoracyjnego pokrywania fasad, odporny na działanie warunków atmosferycznych, agresywnego wpływu środowiska, pozwalający łatwo utrzymać elewację w długotrwałej świeżości i czystości. Odporny na uderzenia i zadrapania, wysoce przepuszczający parę wodną, doskonale odpierający wodę, wodorozcieńczalny. O łagodnym zapachu.
Ogólna zasada doboru kolorów jest taka: na mocno nasłonecznionych elewacjach nie należy stosować kolorów ciemnych, gdyż takie powierzchnie bardzo się nagrzewają, co może powodować zniszczenie tynku.
Podłoże pod tynk
Powierzchnia pod tynki elewacyjne powinna być gładka. Nierówności i wgłębienia można wygładzić zaprawą do szpachlowania. Warto wiedzieć, że faktura baranka, dzięki odpowiedniej wielkości kruszywa tworząca charakterystyczną strukturę gruboziarnistego grysu, może ukryć drobniejsze nierówności podłoża.
Utrzymanie elewacji domu w czystości
Przed wyborem tynku elewacyjnego warto ocenić stopień zabrudzenia elewacji. Budynki w pobliżu dróg, fabryk czy innych miejsc, w których zanieczyszczenie powietrza jest większe, to wymagają szczególnej dbałości o fasadę.
– Łatwiej utrzymać w czystości jest elewację o strukturze baranka, która tworzy jednolitą, gładką powierzchnię. Prościej jest również przeprowadzić okresowe czyszczenie oraz odświeżenie elewacji. W przypadku struktury kornik, rowki stanowią naturalne miejsce zatrzymywania się naniesionego brud
Komentarze